Добровольці "гібридної" війни. ​11-й батальйон територіальної оборони "Київська Русь"

Київ та Київська область завдяки своєму потенціалу змогли виставити на фронт одразу три батальйони територіальної оборони.


Формально датою заснування 11-го батальйону територіальної оборони Київської області «Київська Русь» вважається 19 березня 2014 року, однак фактично його формування почалось тільки на початку травня.

Формування та бойове злагодження батальйону відбувалося на базі 169-го навчального центру «Десна». Також маємо відзначити те, що частина відрізнялась від більшості батальйонів тероборони, що формувались на той час. Так, у штату кожної роти був взвод вогневої підтримки (12,7-мм кулемети ДШК та автоматичні гранатомети АГС-17), був розвідувальний взвод, мінометна батарея (120-мм міномети), протитанкова батарея (ПТУР, СПГ-9) та зенітна ракетно-артилерійська батарея (ПЗРК та ЗУ-23-2).

Навчально-бойова підготовка особового складу велася в цілому в рамках програми для мотопіхотних підрозділів, хоча бронетехніки на той час в батальйоні не було.

На початку липня 2014 року 11-й батальйон територіальної оборони було спрямовано на виконання бойових завдань у зону АТО. Першим пунктом призначення було несення постової служби на блокпостах у районі Слов’янськ-Краматорськ.

Єдиним бойовим епізодом була участь зведеного загону на чолі з командиром батальйону підполковником Гуменюком у звільненні міста Сіверськ 11-12 липня.

На початку серпня 2014 року основна частина батальйону разом зі штабом перемістилася у Дебальцеве, крім того, підрозділи батальйону зайняли блокпости та опорні пункти в районі населених пунктів Світлодарськ, Луганське, Крива Лука та долучилися до охорони артдивізіонів, що виконували завдання в районі Дебальцевого. На той момент батальйон мав з бронетехніки лише кілька бронетранспортерів БТР-70 та БРДМ-2. Основна частина особового складу підрозділів висувалася в зону бойових дій на шкільних автобусах та отриманих з народного господарства старих вантажівках.

15 серпня 2014 року стало «чорним днем» в історії батальйону. Майже одночасно, близько 07:00, відбулося дві трагічні події. Біля села Малоіванівка передова група на чолі з комбатом потрапила у засідку, і змушена була прийняти бій з переважаючими силами противника (за оперативними даними, це були бойовики з бригади «Призрак»). Хоча поле бою зосталось за нашими бійцями, однак загинули командир батальйону Олександр Гуменюк та розвідник Олег Онікієнко. В цей же час у смт Чорнухиному бійці батальйону блокували трасу через населений пункт, а бійці сумського підрозділу МВС «Беркут» проводили зачистку. За кілька хвилин після прибуття військових на околицю Чорнухиного, по трасі намагався прорватися легковий автомобіль, з якого був відкритий автоматичний вогонь по військовослужбовцях, в результаті чого загинув помічник кулеметника Євген Єрмаков. Автомобіль був розстріляний, а двоє бойовиків, які намагалися вивезти зброю та боєприпаси, знищені військовими. Як потім з’ясувалося, це були так звані донські казаки.

Другим командиром батальйону став полковник Савич Олексій Олексійович. 23 серпня 11-й батальйон отримав бойове завдання: взяти під контроль відтинок траси Перевальськ-Петровське в районі села Федорівка. Туди висунувся підсилений взвод з додатковою бронетехнікою. Після зайняття позиції були вислані дозори. Троє бійців з передового дозору, вийшовши на трасу, помітили автобус та вантажівку КаМАЗ, що наближалися з боку Перевальська, та скомандували зупинитися. Автобус був повний озброєних людей у чорних беретах, як потім стало зрозуміло, люди були і в кузові вантажівки. Вочевидь, не очікуючи присутності українських військових у тому районі, з автобуса вийшов офіцер у чорній формі з російським шевроном. Моментально оцінивши ситуацію, українці відкрили вогонь. Їм на підмогу висунувся БТР, який відкрив вогонь з кулемета КПВТ по автобусу та вантажівці, в результаті чого обидва транспортні засоби загорілися. Кілька поранених росіян змогли втекти, відстрілюючись, в напрямку Перевальська.

Подібна історія трапилася в селі Адріанопіль. Не знаючи, що населений пункт контролюється українськими військовими, на блокпост 11-го батальйону заїхав мікроавтобус з озброєними російськими найманцями, в результаті 9 бойовиків було знищено.

Після подій під Іловайськом 11-й батальйон отримав наказ відійти ближче до Дебальцевого і зайняти Нікішине. Всю осінь 2014 року тут було неспокійно.

9 жовтня 2014 року 11-й батальйон вийшов із зони бойових дій. Згідно з директивою від 21 жовтня 2014 року 11-й БТрО було переформовано в 11-й окремий мотопіхотний батальйон 72-ї ОМБр. Нині частина знаходиться у складі 59-ї окремої мотопіхотної бригади оперативного командування «Південь».


Опублікував: Михайло Жирохов
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Я думаю, серйозних змін у ситуації на Донбасі найближчим часом чекати не варто - військовий експерт

четвер, 14 вересень 2017, 8:58

​Військовий експерт Михайло Жирохов про війну та майбутне Донбасу. Чи змінилася за 3 роки тактика ведення війни в зоні проведення антитерористичної операції? Звичайно. І кардинальним чином. Якщо після підписання «Мінську-1» у вересні 2014 року наші вій...

​Как лидеры "недореспублик" разворовывают гуманитарную помощь

вівторок, 4 липень 2017, 1:00

То, что большая часть помощи, которую предоставляет Россия «молодым республикам», оседает тем или иным способом в карманах так называемых лидеров уже давно не секрет. То, что большая часть помощи, которую предоставляет Россия «молодым республикам», осе...